Program at a Glance

7Monday / 8Tuesday
  • 10:00-17:00
    Technical Tour
9Wednesday
  • 10:00-17:00
    Field Research
  • 18:00-20:00
    Conference Committee Meeting (*only invited)
10Thursday
Room #1
(Main Conference Hall, 3F)
Room #2
(Room E 202 (2F, Wing E))
09:00-10:00 Oral Presentation 1-1 Oral Presentation 1-2
Sustainability Energy
10:00-12:00 Opening Ceremony : iTEC/ ICES 2017 (Main Conference Hall)
12:00-12:30 Lab Tour (iTEC Building)
12:30-13:30 Lunch (Restaurant at Student Center)
13:30-13:55 Keynote Speech 1 Keynote Speech 4
13:55-14:20 Keynote Speech 2 Keynote Speech 5
14:20-14:45 Keynote Speech 3 Keynote Speech 6
14:45-15:00 Coffee Break
15:00-16:15 Oral Presentation 2-1 Oral Presentation 2-2
Appropriate Technology Regional Solution
16:20-17:20 Poster Presentation (Main Conference Hall)
17:30-20:00 Official Banquet of ICES 2017 (Restaurant at Student Center)
11Friday / 12Saturday
  • 10:00-17:00
    Technical Tour

KEYNOTE SESSION

August 10 (Thursday) 13:30~14:45

Keynote Session Room 1 (Main Conference Hall (3F))
Chair: Prof. Tatiana Pogrebnaya (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)
13:30 ~ 13:55

Transformative University for socioeconomic transformation of Africa

Karoli Njau (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

13:55 ~ 14:20

Appropriate Activity, From Volunteer Service, To Academic Activity!

Jeyong Yoon (Seoul National University)

14:20 ~ 14:45

Perspectives in Climate Change Policy and Governance

Kahitira Masinde Bwire (Vice President's office)

Keynote Session Room 2 (Room E 202 (2F, Wing E))
Chair: Prof. Won-Shik Chu (Seoul National University
13:30 ~ 13:55

From a Beneficiary to a Benefactor: Initiatives by Seoul National University's Institute for Global Social Responsibility

Ki-Bok Min (Seoul National University

13:55 ~ 14:20

Visioneering through the Eyes of Complex Systems

Joon Kim (Seoul National University)

14:20 ~ 14:45

A New Vision and Experience of the Innovative Water Center (iWc) in Cambodia

Seok Dockko (Dankook University)

ORAL SESSION

August 10 (Thursday) 09:00~09:45

Sustainability Room 1 (Main Conference Hall (3F))
Chair: Dr. Yusufu Abeid Chande Jande (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)
09:00 ~ 09:15 OP001

Development of Demand-Side Management Strategies using Panel Meter and End user Feedback Information

Esebi A. Nyari (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Marcel Castro-Sitiriche (Dar es Salaam Institute of Technology), Eugene Park (University of Puerto Rico - Mayagüez Campus)

09:15 ~ 09:30 OP002

Solar Energy Deployment and Market Trends in Tanzania

Esebi A. Nyari (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Marcel Castro-Sitiriche (Dar es Salaam Institute of Technology), Eugene Park (University of Puerto Rico - Mayagüez Campus)

09:30 ~ 09:45 OP003

Experiences on Renewable Energy as Advanced Appropriate Technology for Developing Country Sustainability

Young-Ho Lee (Korea Maritime & Ocean University)

August 10 (Thursday) 09:00~10:00

Energy Room 2 (Room E 202 (2F, Wing E))
Chair: Dr. Thomas Kivevele (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)
09:00 ~ 09:15 OP004

Cost-Effective Process Development for Large Area Smart Window

Won-Shik Chu (Seoul National University), Sung-Ik Park (Seoul National University), Jang-Yeob Lee (Seoul National University), Ji-Soo Kim (Seoul National University), In Gyu Choi (Seoul National University), Samuel Park (Seoul National University), Se-Heon Kim (Seoul National University), Doo-Man Chun (University of Ulsan), Caroline S. Lee (Hanyang University), Sung-Hoon Ahn (Seoul National University)

09:15 ~ 09:30 OP005

Municipal Solid Waste to Energy: Challenges and Opportunities in Tanzania

Robert E. Moshi (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Kivevele T. T (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Jande Y.A. C (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

09:30 ~ 09:45 OP006

Reviewing Energy Efficient Wireless Network Model for Forest Environmental Monitoring

Shubi Kaijage (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Ramadhani Sinde (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

09:45 ~ 10:00 OP007

Performance Evaluation of Grid Connected Solar PV in the Tropical Conditions – a Case Study of Karume Institute of Science and Technology, Zanzibar

Mohammed M. Haji (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Thomas Kivevele (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

August 10 (Thursday) 15:00~16:00

Appropriate Technology Room 1 (Main Conference Hall (3F))
Chair: Prof. Alfred Muzuka (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)
15:00 ~ 15:15 OP008

Adaptive Reference Predictive Model- Architectural Design Review

Onyari Michael (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Judith Leo (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

15:15 ~ 15:30 OP009

Ball Treatment Process as an Alternative Technology for Plating

Sergey Romankov (Chonbuk National University)

15:30 ~ 15:45 OP010

Appropriate Technology based Overseas Volunteering Project: A Case Study of SNU Global Volunteers in Kenya

Man Ho Cho (Seoul National University), Shiva Raj Poudel (Seoul National University), Jong Ha Ryu (Seoul National University), Trueman Lee (Seoul National University)

15:45 ~ 16:00 OP011

Sustainability through Empowerment and Ownership, a Case Study in Tanzanian Villages

Ji-Young Rhee (E3Empower), David Taeyoung Kim (E3Empower)

August 10 (Thursday) 15:00~16:15

Regional Solution Room 2 (Room E 202 (2F, Wing E))
Chair: Prof. Joon Kim (Seoul National University)
15:00 ~ 15:15 OP012

Performance Analysis of Bone Charcoal Sold in the Arusha Region and Design of School-Scale Filter System

Jieun Choi (Seoul National University), Miji Kim, (Seoul National University) Yeeun Cho, (Seoul National University) Sanghwi Han (Seoul National University)

15:15 ~ 15:30 OP013

I-DREAM: a Collaboration Partner for Inclusive Development of Africa

Dowon Kim (i-Dream)

15:30 ~ 15:45 OP015

Development of Photovoltaic System and Commercialization Program for a Business in Mozambique

Constâncio A. Machanguana (Eduardo Mondlane University), Jihyun Moon (iBridge)

15:45 ~ 16:00 OP016

Implication of Empowerment Evaluation for the Tanzania-Korea Innovative Energy Technology Center

Rebekah Hwajhin Lee (Seoul National University), Chae-Won Park (Seoul National University)

16:00 ~ 16:15 OP017

Appropriate Technology for Drinking Water using Hybrid System Combined with Trickling Filter

Minsoo Maeng (Dankook University), Seok Dockko (Dankook University)

POSTER SESSION

August 10 (Thursday) 16:20~17:20, Main Conference Hall (3F)

Chair: Prof. Won-Shik Chu (Seoul National University)
OP001

An Energy-Efficient Approach to Control Moment Gyroscope: ES-CMG Prototype

J. W. Kim (Chungnam National University), H. W. Kim (Chungnam National University), S. D. Lee (Chungnam National University) and Seul Jung (Chungnam National University)

OP002

Design and Implementation of a Mobile Cart for Carrying and Cooling Vaccines

J. K. Choi (Chungnam National University), S. E. Jeon (Chungnam National University), Seul Jung (Chungnam National University)

OP003

Flow-electrode Capacitive Deionization System using Solar Energy

Dong Kook Kim (Korea Institute of Energy Research), Sung Jo Kwak (Korea Institute of Energy Research), Young Jik Youn (Korea Institute of Energy Research)

OP004

Sintering and Electrical Characterization of Cubic Zirconia Compacts Prepared from Synthetic Nanoscale Powders by Urea Hydrolysis

Sang Cheol Eum (Chosun University), Jong-Sook Lee (Chonnam National University), Jong Kook Lee (Chosun University)

OP005

Hydrogen Sulfide and Ammonia Removal from Biogas using Water Hyacinth-derived Activated Carbon

Elizabeth Makauki (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Talam Enock Kibona (Mkwawa University College of Education), Cecil Kithongo King’ondu (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

OP006

Comparative Study Between four Solar Water Heaters of Integrated Storage Type: Sand, Concrete, Clay, PCM

Romdhane Ben Slama (University of Gabes), Rihab Lassouaed (University of Gabes)

Chair: Prof. Constâncio A. Machanguana (Eduardo Mondlane University)
OP007

Appropriate Monitoring Platform for Renewable Energy Plants in Nepal

Jung-Wook Moon (Seoul National University), Jang-Yeob Lee (Seoul National University), Minsik Kim (Seoul National University), Sung-Hoon Ahn (Seoul National University)

OP008

Cyclopentadithiophene-Benzothiadiazole Polymer for Solar Cell Applications Review

Agatha W. Wagutu (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Park S. Eugene (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Yusufu A. C. Jande (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

OP009

Stokes Flow Around a Moving Obstacle in a Microtube

Jae-Tack Jeong (Chonnam National University)

OP010

Evaluation and Optimization of Manufacturing Process Considering DFM (Design For Manufacturing)

Jisoo Kim (Seoul National University), Sung-Hoon Ahn (Seoul National University)

OP011

Review on Reducing Carbon Emissions from Transport Sector in Tanzania

Christian Nabora (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology), Thomas Kivevele (Nelson Mandela African Institution of Science and Technology)

OP012

Vaccine Supply Management in Developing Countries: A Case Study in Tanzania with Vaccine Carrier

Samuel Park (Seoul National University), Jung-Wook Moon (Seoul National University), Minsik Kim (Seoul National University), Jong-ha Yu (Seoul National University), Min-Soo Kim (Seoul National University), Tielin Li (Seoul National University), Won-Shik Chu (Seoul National University), Sung-Hoon Ahn (Seoul National University)

OP013

Electrification of the Alpine Villages in Nepal

Sung Hoon Ahn (Seoul National University), Jung Wook Mun(Seoul National University), Minsik Kim (Seoul National University), Soohong Min (Seoul National University), Poudel Shiva Raj (Seoul National University), Jae Yong Song (Seoul National University), Caroline Sunyoung Lee (Hanyang University), Minkyu Kang (Hanyang University), Min Ji Lee (Hanyang University), Bonggyu Choi(Hanyang University), Duwon Seo (Hanyang University), Sang Yean Yun (Hanyang University), Dogwan Kim (Hanyang University), Tae Heob Im (Hanyang University), Chul Ki Song (Gyungsang University), Dae Hun Park (Gyungsang University), Chae Yoon Yang (Gyungsang University), Jaegu Lee (Gyungsang University), Sung Hoon Kim (Gyungsang University), Min Jae Ha (Gyungsang University), Byeong Mu Kim (Gyungsang University), Christine Heera Ahn (Global Solar Volunteer Corps)